نمونه کارت ویزیت

 

کارت ویزیت

 

اصلی‌ترین سوالی که معمولا حین تصمیم برای سفارش کارت ویزیت از خود نمی‌پرسیم این است که کاربرد کارت ویزیت چیست؟ امروزه اصلی‌ترین کاربرد کارت ویزیت اطلاع‌رسانی آرشیوی (و نه تبلیغاتی) است. یعنی قرار نیست کارت ویزیت برای شما مانند یک آگهی تلویزیونی، یک محصول (اعم از تجاری یا فرهنگی) یا خدمات را معرفی کند؛ بلکه اطلاعات یک شخص حقیقی یا حقوقی را به ساده‌ترین و قابل‌دسترس‌ترین شکل در اختیار مخاطب قرار می‌دهد

تاریخچه کارت ویزیت : 

اگر کمی به عقب برگردیم ، در زمان های گذشته کارت ویزیت کاربردهای متفاوتی داشته است .  از کارت ویزیت برای شاهزادگان و اشرافیان استفاده می شد ، آنها برای اینکه با سایر افراد مهم بتوانند ملاقاتی داشته باشند بر روی یک کاغذ یا پوستین و یا سایر چیزهای مشابه ، سوابق ، علت و تاریخ  ملاقات را ذکر می کردند و با یکدیگر برای امور خاصی گفتگو می کردند.


اگر کارت ویزیت از سوی یک شاهزاده برای فرد مهم دیگری ارسال می شد ، به این معنا بود که شاهزاده برای معرفی و ارائه سوابق خود تبلیغی انجام داده است که او را بتوانند در مدت زمان سریع و کوتاه بشناسند. 

کارت ویزیت در ایران !  : 


یکی از بزرگترین مشکلاتی که در ایران وجود دارد و باید به آن توجه کرد این است که اکثر صاحبان کسب و کار و مدیران برای استفاده از کارت ویزیت در مرحله آخر برنامه های کاری خود اقدام می کنند . زمانی که شما دارای کسب و کاری هستید باید به نوع و نحوه طراحی کارت ویزیت خود به شدت توجه  کنید . زیرا نحوه رنگ بندی و طراحی بسیار مهم بوده و می تواند تاثیر خاصی بر روی مخاطب یا مشتری بگذارد . 


در کشورمان مشاهده شده است که بسیاری از افراد بدون توجه به این موضوع ، کارت ویزیت های خود را حتی تلفنی هم سفارش داده اند و طراح نیز دقت خاصی بر روی آن انجام نداده است . اگر شما نتوانید یک کارت ویزیت مناسب و خوب طراحی کنید و به مخاطبان ارائه دهید در واقع رسما در معرفی خود و خدماتتان دچار مشکل خواهید شد و شخصی به عنوان مراجعه کننده نخواهید داشت و این برابر است با شکست بازاریابی و جا ماندن از رقبا.

اما در مورد کارت ویزیت

 اطلاعاتی که معمولا روی کارت ویزیت دیده می‌شود شامل نام و نشانی و راه‌های تماس است و گاه خدماتی که صاحب کارت ارایه می‌کند. برای یک کارت ویزیت باید به درج خلاصه‌ترین و در عین حال کلیدی‌ترین اطلاعات روی کارت ویزیت بسنده کنیم.

طراحی کارت ویزیت را باید به چه کسی سفارش دهیم؟

اگر برای کیفیت بصری آنچه به عنوان کارت ویزیت کاری یا شخصی به دست مخاطبان خود می دهید ارزش قائل هستید، کارت ویزیت خود را به یک «طراح گرافیک» سفارش دهید. این دسته از افراد معمولا در «شرکت‌های تبلیغاتی» یا «آتلیه‌های شخصی طراحی» مشغول به کارند.
با مراجعه به یک طراح گرافیک می توانید نمونه کار‌ها یا البوم‌هایی از کارت‌های ویزیت را ورق بزنید و مورد مشابه به سلیقه خود را انتخاب کنید. پس از آن خواسته‌ها و انتظارات خود از کارت ویزیت را با او در میان بگذارید. حتی به قطع، رنگ‌بندی و نوع کاغذ مورد نظرتان نیز اشاره کنید.

اما در نهایت وظیفه طراحی کارت را به شخص وی بسپارید.

روش های چاپ کارت ویزیت

چاپ افست و چاپ دیجیتال

الف) چاپ افست
افست معمول ترین روش چاپ در ایران است که به دلیل سابقه نسبتا طولانی و تجربه‌های فراوانی که در سیستم‌های آن انجام شده است به یکی از بهترین و ارزان ترین روش‌های چاپ تبدیل شده است. بنای چاپ افست بر ترکیب رنگ‌ها بر اساس چهار رنگ آبی(C)، ارغوانی (M)، زرد (Y) و سیاه (K) است. شاخص عمومی افست تیراژ معمولا بالای سفارشات است که به طور معمول هزار نسخه است.

ب) چاپ دیجیتال
روشی است شبیه اتفاقی که در پرینترهای رومیزی می‌افتد؛ با این تفاوت که ماده اثرگذار روی کاغذ پودر رنگی است که در اثر حرارت به صورت لایه‌های رنگ روی کاغذ می نشیند. حسن بزرگ چاپ دیجیتال سرعت فوق‌العاده (در حد ساعت) و تیراژ دلخواه (و عموما پایین) سفارشات است. هزینه این چاپ در تیراژ برابر بسیار بیشتر از چاپ افست است.
کارت‌های ویزیت عموما به روش افست چاپ می‌شوند، مگر اینکه سفارش دهنده مشمول محدودیت زمان باشد تا تیراژ محدودی از کارت را سفارش دهد. در این صورت چاپ دیجیتال به طرفه‌تر است.

انتخاب نوع مقوا
کارت‌های ویزیت بسته به نوع کاربرد در روی کاغذهای مختلفی چاپ می‌شوند. معمول ترین این کاغذها عبارتند از:
مقوای کارتی:
عموما مقوا برای کارت ویزیت مناسب نیست، مگر به منظور صرفه‌جویی در هزینه
مقوای گلاسه:
ضخامت ان متفاوت است. قیمت آن نسبت به انواع دیگر پایین‌تر است.

مقوا با روکش ورنی داغ یا مات:
روکش ورنی جدا از افزایش جلوه و زیبایی، موجب اتسحکام و ماندگاری کارت شما می‌شود. اما وجه منفی آن، این است که امکان نوشتن روی این کارت وجود ندارد. در نتیجه برای کارت ویزیت مطب کاربرد ندارد، چراکه امکان درج وقت بیمار در پشت ان وجود ندارد.

مقوای بافت‌دار (کتان )
این نوع مقوا سبکی، استحکام و زیبایی را به صورت توام دارد. قابلیت انعطاف دارد، پس حین خم شدن نمی شکند و امکان نوشتن روی ان وجود دارد. قیمت این نوع مقوا نسبت به موارد دیگر اندکی بیشتر است.

کارت ویزیت ساده: وقتی سرویس دهی و خدمات شما ساده و کاربردی است میتوانید از کارت ویزیت ساده که معمولا پیش زمینه سفید یا کرم رنگ دارد استفاده کنید. این سادگی در نوع کارت به مخاطب این پیام را میدهد که کار شما به همین سادگی کارت انجام پذیر است و اطلاعات و پیام شما بطور دقیق و واضح به مخاطب انتقال پیدا میکند.
کارت های ساده این روزها کاربردی زیادی ندارند, اما اگر جنس کارت از کیفیت بالایی برخوردار باشد میتواند پیام شما را به خوبی انتقال دهد.

کارت ویزیت لمسی


مزیت بعضی از کارت های ویزیت در هنگام گرفتن در دست ایجاد میشود, ممکن است ظاهر خاصی نداشته باشند اما کارت ویزیت سازمان آن ها دارای داری لبه ها, تاخوردگی ها یا بسته بندی متفاوت هستند.
قیمت کارت های لمسی از سایر کارت های ویزیت بالاتر هستند, زیرا موادی خاص مثل چوب یا فلز در تهیه آنها به کار گرفته شده, اما این کارت ها بیشتر در برخی تجارت های خاص مورد استفاد قرار میگیرند.
نوع کاربردی دیگری از کارت ویزیت های لمسی نیز وجود دارند که یک کارت پلاستیکی سفید است که عاج های خاصی دارد, و هنگام دست گرفتن احساس گران قیمتی با کیفیت خوب را به مخاطب منتقل میکند. این کارت علاوه بر ظاهر ساده ای که دارد, جزو کارت های لمسی به حساب می آید.


کارت ویزیت تصویری

 

افرادی که کارهای تخصصی دارند و جویای برندسازی شخصی هستند معمولا تصویری از خود که میتواند عکس, نقاشی یا حتی کاریکاتور خود را روی کارت ویزیت خود سفارش دهند, این امر به مخاطب کمک میکند که بعد از مشاهده کارت ویزیت, شخص شما را سریعا به خاطر آورد, تصاویری که محصولات یا خدمات شما را نشان میدهند میتوانند بیشتر از کلمات به معرفی سازمان و فروش محصولات شما کمک کنند.

 

کارت های ویزیت بخش مهمی از هر نوع برنامه ریزی بازاریابی حرفه‌ای است. با توجه به اندازه و هزینه کم و یا بالای آن، این ابزار بازاریابی را می توان یکی از قوی ترین ابزارهای ارتقای هر تجارتی در وب یا خارج از وب در نظر گرفت. کارت شما باید  تصویری حرفه ای را به دیگران نشان دهد که به راحتی در ذهنش باقی بماند. کارت ویزیت باید تاثیر اولیه خوبی بر شرکت شما باقی بگذارد. در واقع این کارت کوچک  می تواند تأثیری مانند پوشیدن لباس مناسب و ظاهر حرفه ای شما داشته باشد.

شما باید کارتی را انتخاب کنید که برای تجارت و شخصیتِ صنعت شما مناسب باشد. برای مثال اگر شما مسئول برگذاری مراسم عذاداری هستید،  مطمئنا نباید از یک کارت صورتی استفاده کنید که عکس ملوان زبل روی آن قرار دارد. اگر شما مکانیکی هستید که می تواند با ماشین های جدید کار کند و از آخرین دستگاه های روز عیب یابی استفاده می نماید، نباید یک کارت سیاه و سفید ساده داشته باشید. اولین قدم در زمان طراحی این است که استایلی را انتخاب کنید که با تصویر حرفه ای تجارت شما همخوانی داشته باشد. برای اینکه بتوانید شروعی راحت تر داشته باشید، می توانید از ۵ نوع استایل کارت زیر بهره برید:

درباره کارت ویزیت های ساده

 

کارت ساده معمولا با جوهر سفید بر روی کارتی با پیش زمینه کاملا سفید یا کرم رنگ پرینت گرفته می شود. وقتی خدمات شما ساده و کاربردی است می توانید از این مدل کارت استفاده کنید. این روش بسیار راحت است و به جای طراحی عجیب با اشکال و رنگ های خاص این حس ساده را به بینندگان انتقال دهد که “من همین هستم که کارتم نشان می دهد و کار شما به سادگی انجام می شود”. این طراحی ساده است و اطلاعات و پیام آن دقیق بوده و به وضوح انتقال پیدا می کند. کارت های ساده امروز زیاد کاربردی ندارند ولی با می تغییر در جنس کارت می توان پیام هایی خوب از این طریق ارسال کرد.

کارت های تصویری

قرار دادن تصویری از صورت شما چه به صورت عکس و چه به صورت نقاشی یا کاریکاتور به فرد مقابل کمک می کند بعد از مشاهده دوباره سریعا شما را به یاد بیاورد. تصاویری که محصولات یا خدمات خاص تجارت شما را نشان می دهند می توانند بیشتر از کلمات به تجارت شما کمک کنند. ترکیبی از رنگ ها که روی کارت پخش شده اند ( یا ترکیبی از رنگ سیاه و سفید) نیز معمولا می تواند در کارت مفید باشد.

متخصصین حرفه های خاص که به دنبال برند سازی شخصی هستند همیشه یک عکس از خود روی کارت ویزیت هایشان دارند. در استفاده از عکس های شخصی باید بسیار با احتیاط عمل کرد. بعضی از مردم ایران این عکس ها را زیاد نمی پسنند و خودبزرگ بینی قلمداد می کنند.

 

طراحی کارت ویزیت اداری

کارت های چند منظوره

 یک کارت می تواند اهدافی بیش از ارتقای برند و تجارت شما داشته و می تواند به عنوان کوپن تخفیف،‌ یاد آورنده قرار ملاقات و سایر کاربردها نیز طراحی شود. همین طور کارت می تواند اطلاعاتی ارزشمندی ارائه کند که هر فردی به آنها نیاز دارد. برای مثال در کارت ویزیت یک هتل  می توان نقشه محل را در “پشت کارت” قرار داد تا هر مهمانی که آن را می گیرد آدرس دقیق محل هتل را ببیند. شما می توانید با اضافه کردن این نوع خصوصیات هر نوع کارتی را به کارت های چند منظوره تبدیل کنید. این قابلیت ها عموما در کارت های شخصی کاربردی ندارند ولی برای شرکت ها و کسب و کارها بسیار مفیدند.

کارت ویزیت های عجیب

کارتی که بسیار عجیب،‌ پیچیده و رنگارنگ است می تواند توجه زیادی را به خود جلب کند. خلاقیت هیچ مرزی ندارد جز هزینه تولید. برای مثال شما می تواند از کارت هایی استفاده کنید کلا ظاهر متفاوتی دارند. این کارت ها بسیار تاثیرگذارند و همیشه نگه داشته می شوند و به دیگران به عنوان یک خلاقیت و یا چیزی بسیار جالب به دیگران نشان داده می شوند. این کارت ها به تجارت شما بسیار کمک می کنند، حتی اگر هر عدد ۱۰٫۰۰۰ تومان تمام بشود.

چه نکاتی باید در زمان طراحی کارت ویزیت رعایت شوند؟

وقتی ایده کلی کارت ویزیت خود را مشخص کردید باید به فکر چاپ کردن آن بیفتید. سه مسئله کلی در زمان چاپ کردن کارت حائز اهمیت هستند:

  • وزن کارت : اکثر کارت های ویزیت بر روی کاغذهای ۳۰۰ گرمی چاپ می شوند. اگر به دنبال تفاوت هستید این وزن را تغییر دهید ولی زیاد نه. باید بتوان آن را نگه داشت
  • رنگ کارت ویزیت : امروزه کارت های دو رنگ یا سه رنگ ساده بیشتر رواج دارند.
  • کمیت و تعداد چاپ : بهتر است شما تعداد زیادی کارت چاپ کنید زیرا هزینه های چاپ مجدد گران تر تمام می شود. مثلا مصرف یک سال کارت ویزیت خود را چاپ کنید. کارت ویزیت چیزی نیست که طرح آن را هر روز عوض کنیم.

 

نکته نهایی
اگرچه به نظر می رسد طراحی کارت ویزیت بسیار ساده است اما تنها با تفکر و تجربه می توانید کارت های ویزیت خوبی طراحی و چاپ کنید که بتواند توجه افراد را به تجارت شما جلب کرده و همین طور پیامی مثبت به مشتریان احتمالی شما منتقل نماید. همین طور به یاد داشته باشید که شما باید نام، عنوان،‌ نام شرکت، آدرس،‌ شماره تلفن(موبایل و شرکت)،‌ آدرس ایمیل،‌ و آدرس وب سایت را  بر روی کارت درج کنید. پ اگر کسی می خواهد بعد از گرفتن کارت با شما تماس برقرار کند،‌ شما مطمئن هستید که وی به راحتی به شما دسترسی دارد و تمام متون خوانایی لازم را دارد.

لمینت برجسته (موضعی استخوانی): 

این کارت به صورت دورگرد بوده و دارای ضخامت بسیار بالایی نسبت به کارت های معمولی دارد.دیگر مزیت این کارت قابلیت ایجاد موضعی در دو طرف کارت در قسمت های مورد نیاز می باشد و زیبایی این کارت را چند برابر می کند. دیگر مزیت این کارت ویزیت قابلیت UV موضعی در دو طرف کارت در قسمت های مورد نیاز می باشد و زیبایی کارت را چند برابر می کند . 

سلفون موضعی :


روی کاغذ گلاسه 300 گرم چاپ می شود. روی آن روکشی از سلفون مات قرار می گیرد و امکان ایجاد UV موضعی در مکان هایی از کارت که مد نظر شما است. 


سلفون مات مخملی :


روکش این مجموعه از نانو بوده که فوق العاده نرم و لطیف می باشد و هنگام لمس این کارت ها نرمی خاصی را حس می کنید و علاوه بر این خصوصیت موجب زنده شدن رنگ های چاپی می شود.

کارت ویزیت آهنربایی ( مگنت ) :


استفاده بیشتر این کارت برای مشاغلی است که به مشتریان خود شماره اشتراک می دهند مانند رستوران ها، پیک ها و آژانس ها... زیرا می توان این کارت ها را بر روی یخچال یا هر سطح فلزی دیگر چسباند تا همیشه در دسترس باشند.
 

گلاسه روکش UV :


روی کاغذ گلاسه 300 گرم واقعی چاپ شده و یک لایه UV بصورت روکش روی آن قرار می گیرد.
این نوع کارت به عنوان یک کارت معمولی و ارزان در بازار چاپ مطرح است و جهت تیراژهای بالا مقرون به صرفه می باشد
سوسماری:


روکش این کارت دارای بافت می باشد. این کارت از نظر نوع بافت مانند کارت های کتان می باشد با این تفاوت که یک روکش مانند سلفون روی آن قرار دارد که موجب استقامت و ماندگاری و شفافیت بیشتر این نوع کارت از کارت های کتان می باشد.
 

 کتان:

 


بافت موجود بر روی خود کاغذ این نوع کارت است.کارت ویزیت کتان آلمان 350 گرم / کارت ویزیت کتان امباس 300 گرم / کارت ویزیت کتان پلاستیک
نکته : در کارت های کتان آلمان و کتان امباس به علت وجود بافت در هنگام چاپ رنگ مانند کاغذ گلاسه روی کار نمی نشیند.

 به همین دلیل کارهایی که دارای زمینه های روشن و سفید می باشند هنگام چاپ روی کارت کتان زیبا می شوند ولی کارهایی که دارای زمینه های تیره و مشکی می باشند بر روی کاغذ ک سلفون مات و سلفون براق :

 


روی کاغذ گلاسه 300 گرم چاپ می شود. روی آن روکشی از سلفون مات یا براق قرار می گیرد که موجب استحکام بیشتر کارت می شود. این نوع کارت از جمله کارت های مقرون به صرفه و شیک می باشد.
 

و این هم نمونه های طراحی کارت ویزیت ما در کانون تبلیغاتی تکین پرداز تبریز